TBMM’de yemin töreni bugün yapılacak: Bahçeli yönetecek

Yüksek Seçim Heyetinin (YSK) milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını ilanının ardından TBMM Genel Kurulu, Meclis İçtüzüğü’ne nazaran, bugün saat 14.00’te davetsiz toplanacak.

BAHÇELİ YÖNETECEK

Yeni yasama periyodunun birinci birleşiminde milletvekilleri yemin edecek. Genel Heyetin birinci birleşimini, MHP Genel Başkanı ve Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli, en yaşlı üye sıfatıyla TBMM Geçici Başkanı olarak yönetecek. İçtüzüğe nazaran, en genç altı milletvekili, süreksiz olarak katip üyelik yapacak.

TEK TEK BU YEMİNİ OKUYACAKLAR

TBMM Genel Konseyi’nde birinci olarak Geçici Meclis Başkanı Devlet Bahçeli yemin edecek. Bahçeli’nin akabinde vilayetlerin alfabetik sıralamasına nazaran milletvekilleri kürsüden ant içecek. Yemin merasiminin gece yarısına kadar sürmesi bekleniyor.

Milletvekilleri, Anayasa’da yer alan “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin parçalanamaz bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve koşulsuz egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet’e ve Atatürk unsur ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, ulusal dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması davasından ve Anayasa’ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve erdemim üzerine ant içerim” formundaki yemini ederek misyonlarına başlayacak.

ERDOĞAN DA TAKİP EDECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Meclis’in açılışına katılacak. Resmi merasimle karşılanacak olan Cumhurbaşkanı, yemin merasimini kendisine ayrılan locadan takip edecek. Erdoğan ise yarın yemin edecek.

METNİ OKUMAYAN VEKİL KAYNAKLARINI KULLANMAYACAK

Ant içme merasiminde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları birinci birleşimin başında yemin edebilecek. Ant içmekten imtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacak. Öte yandan Meclis’te milletvekillerinin kayıt süreçleri de devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir