Sözcü: Bingöl’de 669 milyon TL’ye yapılan viyadük ve tüneller doğal afet tehlikesi nedeniyle kullanılmıyor

Bingöl Kiğı ve Yedisu ilçelerinde maliyeti 669 milyon TL’yi bulan viyadük ve tüneller bölgede heyelan ve fay sınırı tehlikesi olduğu gerekçesiyle kullanılmıyor.

Ulaşımı kolaylaştırma maksadıyla 2012 yılında ihalesi yapılan ve özel bir firmaya ihaleyle verilen tünel ve viyadük çalışmaları 10 yılın akabinde tamamlandı.

Sözcü’den Cihan Demirdaş’ın haberine nazaran, projelerin bitmesine karşın maliyeti yaklaşık 669 milyonu bulan köprü ve viyadükler heyelan ve fay sınırı tehlikesi gerekçesiyle trafiğe açılmadı. Şu an kullanılmayan tünel ve viyadükleri yapan firmaya tekrar 745 milyon TL maliyetle viyadük ve tünel ihalesinin verildiği kaydedildi.

“10 yıldır iki ilçe ortasındaki yol kesilmiş”

CHP’li Hasan Aktaş, “Tünel ve viyadükler heyelan ve fay çizgilerinin o bölgeden geçtiği gerekçesiyle iptal edildi. Güzergah değiştirilerek yeni bir proje yapılmış bu projeye ise 745 milyon lira karşılığında tekrar daha evvelki firmaya ihale edilmiş. Buradaki ihmale ve milyonlarca para heba edilmesine karşın bürokrasi bu mevzuda sorumlu olan şahısların üzerine gitmiyor. Yüklenici firma ise kendi başına nazaran iş yapıyor. Bunlar büsbütün yandaşlara rant sağlamak emeliyle yapılan projeler. Kığı- Yedisu yolunda yapılan tünel ve viyadüklerden ötürü yaklaşık 10 yıldır iki ilçe ortasındaki yol kesilmiş” diye konuştu.

“Tamamen başıboş projeler yapıldı”

Yapılan yanlışlı çalışmadan ötürü Bingöl merkezden Yedisu ilçesine giden bir vatandaşın 200 kilometre fazladan yol gitmek zorunda kaldığını belirten Aktaş, “Tamamen başıboş projeler yapıldı ve milyonlar bu projelere akıyor. Ülkenin kaynaklarının buraya gitmesine karşın rastgele bir kontrol yok. Yanılgılı çalışmalar sonucunda atıl olarak bekletilen tünel ve viyadükler ortada dururken bu firma Kığı-Yedisu yolunda yeni yol çalışmasına başlamış. Bu ihmallerle ilgili Zonguldak Milletvekilimiz Deniz Yavuzyılmaz cürüm duyurusunda bulundu” tabirleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir