Samsun’da seçim yarışı: ‘3 kesin 4 sürpriz olmayacak’

SAMSUN – Samsun 1 milyon 374 bin nüfusu ile Karadeniz Bölgesi’nin en büyük kenti pozisyonunda. 14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlerde 9 milletvekilini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderecek olan Samsun’da 1 milyon civarında seçmen sandık başına gidecek.

Samsun, AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılından bu yana bu partiye en yüksek oranda dayanak veren vilayetlerden birisi oldu. Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki AK Parti, her genel seçim devrinde Samsun’dan en az 5 milletvekili çıkararak kentte hakimiyet gösterdi. 2018 Genel Seçimleri’nde de 5 milletvekili çıkarmayı başaran AK Parti’nin bu üstünlüğünü 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde kaybedebileceği bedellendiriliyor.

NÜFUS VE GELİŞİMDE ÖNDE, SİYASETTE GERİDE

Samsun, nüfusu, endüstrisi, kentsel gelişimi ve tarımı ile bölgenin en büyük kenti olmasına karşın siyasette Trabzon ve Rize kadar öne çıkamayan bir kent. Kent, iktidar partisine her periyot yüksek dayanak vermesine karşın 2002’den bu yana kurulan 9 kabinede sadece 4 Samsun milletvekili bakan olarak yer aldı. Meğer bölgeden -başta Trabzon ve Rize’den- her periyot bakan kabinede yer aldı. Karadeniz’in göç alan tek kenti pozisyonundaki kentte milletvekili adaylarının da bir kısmının Samsunlu olmaması halk ortasında tartışma konusu oldu.

2018’DE 5-2-1-1 DAĞILIMI

2018 Genel Seçimleri’nde Samsun’da Cumhur İttifakı yüzde 68.2, Millet İttifakı ise yüzde 29.6 oy oranına ulaşmıştı. AK Parti yüzde 52 oy oranıyla 5 milletvekili, CHP yüzde 17,2 oy oranıyla 2 milletvekili, İYİ Parti yüzde 10,9 oy oranıyla 1 milletvekili kazanmıştı. Yüzde 16,2 oy alan ve ufak bir farkla 2’nci vekili CHP’ye kaybeden MHP, Meclis’e tek milletvekili olarak Erhan Usta’yı göndermiş lakin bu isim daha sonra partiden ihraç edilmiş ve ÂLÂ Parti’ye katılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Erdoğan yüzde 66,6, Muharrem İnce yüzde 23,1, Meral Akşener, yüzde 8,9, Temel Karamollaoğlu ise yüzde 1 oy almıştı.

AK PARTİ’NİN BİRİNCİ SIRASINDA SAMSUNLU OLMAYAN ADAY

Kentteki hakimiyetini sürdürmek isteyen AK Parti, büyükşehirlerde kabineden aday gösterme stratejisini Samsun’da da uyguladı. Listenin ilk sırasında Ticaret Bakanı Mehmet Muş yer aldı. Trabzonlu bir siyasetçi olan Muş’un Samsun’dan aday gösterilmesi kentte tenkit konusu oldu. Mevcut milletvekillerinden Ahmet Demircan ve Fuat Köktaş’ın yer almadığı listede Çiğdem Karaaslan, Yusuf Ziya Yılmaz ve Orhan Kırcalı yine aday gösterildi. Ersan Aksu, Mücahit Yılmaz, Havva Şen Saygın, Kadir Kayan ve İrfan Şenocak başka yeni adaylar olarak listede yer aldı.

CHP İTTİFAK SİNERJİSİYLE HAZIRLANIYOR

2019 Lokal Seçimleri’nde merkez ilçelerden Atakum Belediyesi’ni kazanarak Samsun’da tesirini artıran Cumhuriyet Halk Partisi, 2 olan mevcut milletvekili sayısını da artırmayı hedefliyor. Listesinde büyük bir yeniliğe giden CHP, milletvekilleri Kemal Zeybek ve Neslihan Hancıoğlu’nu bu sefer aday göstermedi. CHP’nin Samsun listesinde, Millet İttifakı’nda yer alan Saadet Partisi ve Gelecek Partisi’ne de kontenjan ayrıldı. Partinin Samsun’daki örgütlenmesinin çeşitli kademelerinde misyon yapan Dr. Murat Çan listenin birinci sırasında yer aldı. CHP’de ikinci sıra ise Saadet Partisi kontenjanından Mehmet Karaman’ın oldu. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın uzun yıllar özel kalem müdürlüğünü yapan Karaman, Samsun’dan Saadet Partisi milletvekili olarak TBMM’ye girmeye çalışacak.

CHP’nin 3’üncü sırası ise Gelecek Partisi kontenjanına ayrıldı. Gelecek Partisi’nin Samsun kurucu il başkanı olan Mustafa Yeşilyurt, 3’üncü sıradan Meclis’e girmeye çalışacak. Öbür adaylar da CHP kontenjanından Nazan Güneysu, Mehmet Özdağ, Suat Yıldız, Sevinç Kangüleç, Nilsu İrem Koçyiğit Bahadır ve Özler Yılmaz oldu.

İYİ PARTİ’DE ERHAN USTA ETKİSİ

İYİ Parti’ye MHP’den seçilerek katılan mevcut milletvekillerinden Erhan Usta, listenin başında yer aldı. Samsun’da sevilen bir isim olan Usta’nın partinin oylarını artırması hedefleniyor. Usta, 2019 Lokal Seçimleri’nde Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na bağımsız aday olmasına karşın yüzde 21 oy almıştı. 2018 Genel Seçimleri’nde 1’inci sıradan seçilen Bedri Yaşar ise bu sefer listede yer almadı. Listenin ikinci sırasında İmren Nilay Tüfekçi, 3’üncü sırasında kentin başarılı görülen ve sevilen tıpçılarından Dr. Ahmet Karkucak yer aldı. Listedeki öteki isimler ise Yunus Gün, Birsen Öztürk, Halil İbrahim Yalgın, Efe Aydın, Ufuk Gülşen ve Kazım Can Şen oldu.

MHP BU KERE VEKİLİNİ KAYBETMEK İSTEMİYOR

2018 Genel Seçimleri’nde Samsun’dan 1 milletvekilli kazanmasına karşın bu ismin partiden ayrılması sonrası kentte vekili kalmayan MHP, 14 Mayıs için tekrar tezli. Partinin kıymetli isimlerinden ilahiyat profesörü İlyas Topsakal Samsun’da birinci sırada. Samsun’dan Meclis’e 2 vekil göndermek isteyen MHP’nin ikinci sırasında vilayet başkanlığı misyonundan milletvekilliği için istifa eden Abdullah Karapıçak yer alıyor. Listede bulunan öbür isimler Hüseyin Demir, Berfin Kara, Yunis Aksu, Yaşar Dursun, İbrahim Yüksel, Hami Korkmazlı, Abdülvahit Vardar oldu.

TARIMDA YAŞANAN PROBLEMLER SAMSUN’U ETKİLEYECEK

Samsun, Türkiye’nin en değerli tarım ve sanayi kentleri ortasında yer alıyor. Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın beslediği ovalarda üretilen başta pirinç olmak üzere zerzevat, meyve ve başka tahıllar Türkiye’nin muhtaçlığını kıymetli oranda karşılıyor. Fındık da bölgenin en değerli tarım eserleri ortasında yer alıyor. Son periyotta tarımda artan maliyetler nedeniyle güç durumda kalan üreticilerin oy tercihlerinin sandığa yansıması Samsun’da da bekleniyor. Bilhassa tarımın temel geçim kaynağı olduğu Çarşamba, Terme ve Bafra ilçelerinde AK Parti’nin hakimiyetinin kırılabileceği düşünülüyor.

‘MARKETE GİTMEYE KORKUYORUZ’

Ülkedeki hayat pahalılığı ve işsizlik Samsun’un da yakıcı sıkıntıları ortasında yer alıyor. Samsunlular sıkıntılarını lisana getirirken en çok bu bahislere temas ediyorlar. İşsizler iş bulamamaktan, çalışanlar da her şeyin zamlanmasından ötürü geçinemediklerinden şikayet ediyorlar.

Tüm Türkiye’de olduğu üzere Samsun’da da iktisat seçmenin iradesinde en belirleyici etken olarak yer alıyor. Alışverişten dönen bir bayan elindeki iki market poşetinin 400 lira tuttuğunu belirterek bu pahalılığın seçime yansıyacağını söylüyor. Gençlerin işsiz ve umutsuz olduğunu söyleyen Samsunlu seçmen “artık değişim gerekiyor” vurgusunu yaparak “Ekonomi çok makus. Markete gitmeye korkuyoruz. Bunun sonuçlara yansıması gerekiyor” kelamlarını kullanıyor.

‘İNSANLARIN TEMEL BESİNLERİNİ ELİNDEN ALDILAR’

4 yıl sonra yurt dışından Samsun’a döndüğünü belirten bir seçmen de Türkiye’de alım gücünün kalmadığını lisana getiriyor. İnsanların nasıl geçindiğine şaşırdığını belirten Samsunlu, “Burada beşerler 1 kilo et alamıyor. İnsanların temel besinlerini elinden aldınız. Hiçbir şey yapmadan günde 2 bin lira harcıyorum. 8 bin 500 lira minimum fiyat belirlendi, insanlardan 5-6 bin lira kira isteniyor. Gençler, ülkeden kaçmanın sıkıntısına düştü. Giden ortadaki farkı görüyor, dönmek istemiyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın çok rahat bir formda bu seçimde gideceğini düşünüyorum” değerlendirmesinde bulunuyor.

‘ERDOĞAN FARK ATACAK’

Ekonomik düşüncelerin olduğunu kabul eden birtakım seçmenler ise ‘kötü günlerin yeniden Erdoğan’la aşılabileceğine’ inanıyor. Mikrofon uzattığımız bir seçmen AK Parti’nin tekrar ancak önceki AK Parti periyotlarıyla kıyas edilebileceğini belirterek “AK Parti’den öncesi Türkiye ile ortada uçurum var. AK Parti, lakin AK Parti ile kıyaslanır. Artık iş sorunu yok. İstenilen işi bulamama sorunu var. Cumhurbaşkanımız gelecek yüz yılın yapı taşlarını oturtuyor. Bu seçimde hem Samsun’da hem Türkiye’de fark atacağına inanıyorum” sözlerini kullanıyor.

‘KUVA-Yİ ULUSALA KALPAĞIYLA CHP İLE OMUZ OMUZA VERDİM’

Kentin kalabalık noktalarında partiler kurdukları standlarla çalışmalarını yürütüyor. Milletvekili adayları da ilçe ilçe gezerek dayanak topluyor.

Atakum ilçesinde Kılıçdaroğlu Gönüllüleri Seçim Uyum Merkezi’nin açılışında CHP’de heyecanın yüksek olduğunu gördük. CHP milletvekili adaylarının katıldığı açılışa gençlerin yüksek iştiraki dikkat çekti. Saadet Partili ve CHP’li yöneticilerin söylemlerindeki birlikteliği tabandaki kaynaşmayı ortaya koydu. Açılışa kalpakla katılan bir Saadet Partili de “2018’de Kuva-yi Ulusala kalpağını taktım ve bu ülkeyi kurtarmak için CHP’li arkadaşlarımızla omuz omuza verdim” kelamlarıyla birlikteliklerindeki sinerjiye dikkat çekiyordu.

KARAMAN: HERKES İKTİSATTAN ŞİKAYETÇİ

Açılışta konuştuğumuz Saadet Partisi kontenjanında CHP 2’nci sıra adayı Mehmet Karaman, Millet İttifakı olarak Meclis’te çoğunluğu sağlamayı umduklarını söyledi. Halkın en kıymetli badiresinin mutfak olduğunu kaydeden Karaman, “Herkes iktisattan şikayet ediyor. Bu durum artık patlama noktasına geldi. İnsanların rahata ermesi için idare değişikliğinde yarar görülüyor” kelamlarını kullandı.

Saadet Partisi’nin Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na tam takviye vereceğini ve tabanda kırılma olmayacağını kaydeden Karaman, “Biz genel liderimizin imzasının ardındayız. Bütün genel liderler da gerisindedir. Biz tam takım olarak dayanak vereceğiz ve sahadayız” diye konuştu.

ÖZÇELİK: 3 VEKİL KESİN 4 SÜRPRİZ OLMAZ

Samsun’un tek CHP’li belediyesi olan Atakum’un CHP İlçe Başkanı Turgay Özçelik, 14 Mayıs’ta tek adamdan kurtuluş seçimi yapılacağını söyledi. Türkiye’nin huzur beklediğini kaydeden Özçelik, “İktidarı bekliyoruz. Cumhurbaşkanlığını birinci tıpta kazanacağız. Gerek kamuoyu araştırmaları gerekse bizim alanda ölçtüklerimiz bunlar. 15 Mayıs’ta öbür bir Türkiye olma tarafında birinci adımı atacağız. Samsun’da bizim maksadımız 2 olan milletvekilimizi, 3 muhakkak yapacağız. 3 milletvekili kesin çıkaracağız 4 sürpriz olmayacak” değerlendirmesinde bulundu.

MUŞ: SAMSUN’U TİCARET MERKEZİ YAPACAĞIZ

AK Parti’nin 1’inci sıra adayı Ticaret Bakanı Mehmet Muş da sık sık kente gelerek seçim çalışması gerçekleştiriyor. Son olarak bayramlaşma programında Samsunlular ile biraraya gelen Muş, Samsun’un daha hoş bir kent olması için çalışacaklarına vurgu yapıyor. Bütün teşkilatlar ile alanda olduklarını kaydeden Muş, “Samsun üretken bir kent lakin üretimin ve ticaretin merkezi olan bir kent yapacağız. 4 Mayıs, Büyük Samsun Mitingi. Samsunlu hemşehrilerimizi 4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanımızla buluşmak üzere davet ediyorum” kelamlarını kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir