Sağlık Bakanlığı ve AstraZeneca Türkiye’den ‘mobil’ iş birliği

İSTANBUL (İGFA) – AstraZeneca Türkiye ve Sağlık Bakanlığı, toplumun sürdürülebilir sağlık hizmetlerine erişmesi için önemli bir iş birliği hayata geçirdi. Birinci basamak sıhhat hizmetlerine erişimin kolaylaştırılması, halk sıhhatine ait bilinçlendirme ve tarama üzere faaliyetlerin yaygınlaştırılmasına dayanak veren AstraZeneca Türkiye, Sıhhat Bakanlığı’na bir taşınabilir sıhhat merkezi bağışladı.

Halk Sıhhati Genel Müdürü Prof. Dr. Sedat Kaygusuz ve AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış’ın iştiraki ile düzenlenen taşınabilir sıhhat aracı teslim merasimi Ankara’daki Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü’nde gerçekleşti.

AstraZeneca Türkiye’nin Sıhhat Bakanlığı’na bağışladığı taşınabilir sıhhat merkezinde temel sıhhat hizmetleri verilecek.

Röntgen odası, laboratuvar, teneffüs işlev test aygıtları, acil durum sedyesi ve hekimlerin birinci basamak sıhhat hizmeti vermesini sağlayan başka temel gerekli aygıtlara sahip olan taşınabilir sıhhat merkezi ülke genelinde Sıhhat Bakanlığı’nın belirleyeceği muhtaçlıklar doğrultusunda kullanılacak. Taşınabilir sıhhat merkezinde bulunan kurşun kaplı x-ray odasında kalp sineması (telekardiyografi) ve akciğer sineması çekilebilecek. Ayakta muayene ve birinci müdahalelerin gerçekleştirilebileceği bir çadır alanı da olan sıhhat merkezi ile afet durumlarında da sıhhat hizmetlerine erişim kolaylaştırılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan AstraZeneca Türkiye Ülke Başkanı Ecz. Serkan Barış, sıhhat hizmetlerine erişimi her birey için kolaylaştırmak ve daha sağlıklı bir toplum inşa etmek hepimizin ortak sorumluluğu olduğunu belirterek, “AstraZeneca olarak biz de insanların ömür değiştiren önleyici hizmetler ve tedavilere daha fazla erişiminin olduğu bir gelecek için çalışıyoruz. Ülkemizde de daha sürdürülebilir ve daha erişilebilir sıhhat hizmetlerinin sunulduğu bir gelecek için Sıhhat Bakanlığı’na verdiğimiz bu dayanaktan büyük gurur ve memnunluk duyuyoruz. Sıhhat hizmetlerinin geliştirilmesi için her vakit üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Teslimini gerçekleştirdiğimiz taşınabilir sıhhat merkezi ile bu amacımız doğrultusunda kıymetli bir adım daha atmanın gururunu yaşıyoruz.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir