Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu’ndan YSK Başkanı’na tepki: Bu konuşması tamamen Anayasa’ya aykırıdır!

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu, YSK Lideri Muharrem Akkaya ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararları ile ilgili açıklamalarına reaksiyon gösterdi. “Yargıçlar kararlarıyla konuşur. Bu formda basın açıklamalarıyla değil, kararlarıyla konuşur. Bu bir yüksek yargıçtır. YSK Lideridir. Bu konuşması, büsbütün Anayasa’ya terstir. Münasebetiyle bunun ötesinde bir şey söylemeye gerek yok. Olmamalıydı” diyen Kaboğlu, “Bir an evvel istinaf onaylasın, bir an evvel Yargıtay onaylasın ve belediye başkanlığı düşürülsün biçimindeki bir açıklama, anayasal nizama sahip olan Türkiye Cumhuriyeti açısından düşündürücüdür. Hatta utanç vericidir” dedi. 

CHP İstanbul Milletvekili ve Anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, bugün TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Kaboğlu; TBMM Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilen torba kanun teklifini kıymetlendirdi.

Özelleştirilen limanlar, kamu görevlilerine ait düzenleme, OHAL İnceleme Komisyonu

Kaboğlu, şunları söyledi:

“Dört değerli mevzudan, birincisi; özelleştirilen limanların 49 yıllığına işletme müddetlerinin uzatılmasına dair düzenleme… Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararından sonra tıpkı mevzuda yapılan düzenleme. 4. sefer kurul önüne gelmekte… Anayasa Mahkemesi, temelden iptal etmiştir. Oybirliği ile iptal etti. Özü prestijiyle şunu söyledi, ihalesiz mukavelenin uzatılması mümkün değil, dedi. Hiçbir değişiklik yapmadan getirilen yasal bir düzenleme Anayasa’nın ihlalidir… Tıpkı hususta yasal bir düzenleme yapılamaz. Anayasa husus 148’e tekrar terslik oluşturur. Meclis’in yine düzenleme yapamayacağı bir alana örnek: 7350 sayılı yasadır. Bu düzenleme ile Meclis, anayasayı açıkça, bilerek ve isteyerek; AKP ve MHP ihlal etmiş bulunuyor. Tekrar bunun oylanması hakikaten, Anayasanın açıkça 153. Unsuru çerçevesinde, öbür üç hususunun de ihlali manasına gelmektedir…

Diğer bir kıymetli bahis ise kamu görevlilerine ait düzenlemedir. Bu düzenleme de haklı olarak büyük bir reaksiyon uyandırdı, kamu görevlilerinde… Sendika temsilcilerinin çabucak hemen hepsi karşı çıktı. Fakat bu itirazlara karşın, yüzde 2’lik baraj koruma edilerek uzlaşmaya bırakıldı. Lakin komitede kabul edildi. Bunun özü, aslında; Danıştay yüzde 1’lik barajı bile kabul edilmemişti. Aslında anayasanın birçok unsuruna karşıtlık taşımaktadır… Anayasaya çok taraflı olarak terslik taşımaktadır… Dileriz Genel Kurul’da geri adım atılır. Bu düzenleme aslında kamu barışı, kamu hizmetinde barışın ve verimliliğin sağlanması açısından yüzde 2 baraj kaydının geri alınması gerekmektedir.

Bir diğer düzenleme; OHAL Süreçleri İnceleme Komisyonu’nun elinde kalan belgelerin kaynak yönetimlere aktarılmasına ait düzenleme. Çok problemli bir düzenleme. Aslında komite iki yıllığına kuruldu. Zira Komisyon’un verdiği kararların birçok ret biçiminde oldu. Kararların aslında besbelli özelliği, mahkeme kararlarını tanımaması… Güya kendisi mahkemeler üstü yargı mercii üzere karar vermesi, bu neden olduğu kitlesel haksızlıklar, bu haksızlıkların özel yetkili yönetim mahkemesine taşınması… OHAL bir biçimde Türkiye’de devam ediyor, kurul aracılığı ile. İlgili kurumlara aktarılması belgelerin, OHAL’in devam edeceği manasına geliyor.”

“Bu konuşması, büsbütün Anayasa’ya aykırıdır!”

Kaboğlu, açıklamaların akabinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Lideri Muharrem Akkaya ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu hakkındaki mahkeme kararına ait açıklamalarının sorulması üzerine Kaboğlu, şunları söyledi:

“Yargıçlar kararlarıyla konuşur. Bu halde basın açıklamalarıyla değil, kararlarıyla konuşur. Bu bir yüksek yargıçtır. YSK Lideridir. Bu konuşması, büsbütün Anayasa’ya alışılmamıştır. Münasebetiyle bunun ötesinde bir şey söylemeye gerek yok. Olmamalıydı. Alışılmış ki bu konuşma, esasen 14 Aralık günü bir çeşit yargı darbesi olarak nitelendirdiğimiz kararın siyasal niteliğini de teşhir etmiş olmaktadır. Çünkü bu bu türlü birkaç ay içerisinde sonuçlanabilecek karar değildir. Zira, istinaf mahkemesi, Yargıtay, Anayasa Mahkemesi, yılları alan bir süreçtir. En az bu iki yıl sürer. Hasebiyle bir an evvel istinaf onaylasın, bir an evvel Yargıtay onaylasın ve belediye başkanlığı düşürülsün biçimindeki bir açıklama nitekim anayasal sisteme sahip olan Türkiye Cumhuriyeti açısından düşündürücüdür. Hatta utanç vericidir. Zira, o açıklamadan sonra çabucak saray erbabı birtakım bakanlar, sıraya geçerek bu tarafta açıklamalar yaptılar. Bunlar da aslında benim tarafımdan bilhassa bütün mesleğini, hayatını hukuk devletine adamış olan bir kişi için nitekim hicap duyulacak açıklamalardır. Diliyorum ki hukuka taban hürmetin olduğu günleri, yakın gelecekte görebilelim.”(ANKA)

TIKLAYIN -YSK Başkanı Akkaya: Bir cumhurbaşkanı adayı, cezası katılaşırsa seçilse bile mazbatası verilmez, seçim yenilenir 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir