Macaristan Başbakanı Orban’dan Türkiye açıklaması: Temas halindeyiz

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban Avusturya’nın başşehri Viyana’da gerçekleştirilen 2023 Göç Zirvesi’nde bir ortaya geldi.

Üç başkan, tepede sistemsiz göçle uğraş konusunda iş birliğine ait bir mutabakat zaptı imzaladı. Tepenin akabinde gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Macaristan Başbakanı Orban, Sırbistan ve Macaristan’ın uğraşları ile yüz binlerce göçmenin Avrupa’ya geçişinin önlendiğini söyledi.

Sırbistan ve Macaristan’ı Avrupa sonlarının muhafızları olarak tanımlayan Orban, Macaristan’ın 270 bini Sırp-Macar hududunda olmak üzere hudutlarında toplam 330 bin sistemsiz göçmeni durdurduğunu aktardı. Orban, “Cumhurbaşkanı Vucic’e, Avrupa için yaptıklarından ötürü teşekkür etmek istiyorum. Sırbistan ve Macaristan olmasaydı, Avusturya, Almanya ve Hollanda’da artık olduğundan yüz binlerce fazla göçmen olurdu“ dedi. Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin göçmenlere ait kararlarını uygulamayacağını vurgulayan Orban, ülkesinin göçmen kampları yahut göçmen banliyöleri inşa etmeyeceğini söyledi.

İsveç’in NATO üyeliği süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Orban, Macar hükümetinin daha evvel hususa ait olumlu açıklamalarda bulunduğunu ve bu hususla ilgili Türkiye ile daima temas halinde olduklarını söz etti. Orban, “Eğer yapılması gereken bir şey olursa, gerekli adımlar atılacaktır“ dedi.

Avusturya Başbakanı Nehammer de yaptığı açıklamada Avrupa’nın göçmen kabul siyasetlerinin bozuk ve fonksiyonsuz olduğunu vurgulayarak, “Ülkelerimiz, sistemsiz göçten önemli bir formda etkileniyor. Bu mevzuya uzun vakittir dikkat çekiliyor. Burada yeni ufuklar açma imkanımız oldu. Avusturya kendisine birçok müttefik buldu“ dedi. Avusturya’nın Macaristan ve Sırbistan ile birlikte sistemsiz göçmenlerin ilticasını durduğunu vurgulayan Nehammer, Sırbistan’ın Tunus ve Hindistan ile vize serbestisini iptal etmesinin bu ülkelerden Avusturya’ya gelenlerin sayısını kıymetli ölçüde azalttığına dikkat çekti.

Sırp önder Vucic ise zirvede imzalanan iş birliği mutabakat zaptının kıymetine dikkat çekerek Avusturya ve Macaristan başkanlarıyla evvelki temasların sonuç verdiğini ve Avusturya’ya iltica müracaatında bulunan göçmenlerin sayısının bir evvelki yıla kıyasla yüzde 18 azalma kaydettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir