İngiltere ve Galler’de binlerce ambulans çalışanı greve gitti

İngiltere ve Galler’de, hemşirelerin grevinin akabinde maaş artışı ve çalışma şartlarında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle binlerce ambulans çalışanı iş bıraktı.

Yıllık bazda enflasyonunun yüzde 10’u geçtiği İngiltere’de, hükümetin ambulans çalışanlarına yüzde 4 maaş artırımı teklifini reddeden sendikalar, grev başlattı.

Ambulans çalışanının iş bırakma aksiyonuna sıhhat vazifelileri ve davet merkezi vazifelileri de katıldı.

İş bırakma hareketi nedeniyle çok sayıda sıhhat çalışanı hastanelerin önünde toplanarak, artan hayat maliyetlerini karşılayabilmeleri için hükümete “makul maaş artışı” çağrısında bulundu.

Sağlık Bakanı Barclay, sendikaları suçladı

İngiltere Sıhhat Bakanı Steve Barclay, greve ait BBC’ye yaptığı açıklamada, ambulans çalışanları ve sıhhat vazifelilerinin iş bırakma hareketinin, İngiltere Ulusal Sıhhat Sistemi (NHS) esasen çok değerli bir baskıyla karşı karşıyayken geldiğini belirtti.

Ayrıca Barclay, iş bırakma hareketi sırasında işçinin acil durum davetlerini nasıl karşılayacağı konusunda sendikaların hükümetle ulusal seviyede çalışmayı reddettiğini bildirdi.

Bakan Barclay, grev kararına ait daha evvel yaptığı bir değerlendirmede de “Ambulans çalışanları sendikaları, hastalara ziyan vermek için şuurlu bir seçim yaptı.” suçlamasında bulunmuştu.

Ambulans ve sıhhat çalışanlarını temsil eden sendikalar ise çalışanın en acil durumlarda vazifelerinin başında olacağını kaydetti.

Öte yandan, ambulans çalışanlarının iş bırakma aksiyonu nedeniyle, İngiliz ordusunda misyon yapan yaklaşık 750 askeri işçi, ambulans sürücülüğü yapmak üzere görevlendirildi.

İş bırakma hareketi nedeniyle, sırf kalp krizi üzere en acil hayati tehlike arz eden hadiselere öncelik verilecek.

NHS de hastaların, hayati tehlike durumunda Acil 999’u araması, aksi takdirde 111’i kullanması gerektiğini bildirdi.

Ambulans çalışanlarının grevi nedeniyle, hastaneler, doğumu çok yakın olan gebelere gereksinim duymaları halinde hastaneye gitmek için alternatif planlar yapmaları tavsiyesinde bulundu.

Hemşireler de ikinci defa greve gitti

İngiltere, Galler ve Kuzey İrlanda’da, on binlerce hemşire dün ikinci kez bir günlük grev gitmişti.

Artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında adil maaş artışı talebiyle 15 Aralık’ta bir gün grev yapan on binlerce hemşire, hükümetle uzlaşı sağlanamaması üzerine ikinci defa bir günlük iş bırakma aksiyonu başlatmıştı.

Ülke çapında 300 binden fazla üyesi bulunun ve hemşireleri temsil eden RCN (Royal College of Nursing) sendikası, yüzde 19’luk maaş artırımı talebinde bulunurken, hükümet kelam konusu talebin karşılanamaz olduğunu savunuyor.

Sendika, hükümet yaklaşımını değiştirmediği takdirde hemşirelerin gelecek ay tekrar greve gideceğini bildirdi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir