Hollanda’da hükümet düştü

Hollandalı yayıncılar, ülkede en uzun müddet misyon yapan önder olan 56 yaşındaki Rutte’nin dört koalisyon partisi ortasındaki kriz görüşmelerine başkanlık ettiğini lakin bir muahedeye varamadıklarını belirttiler.

Rutte’nin 2010’dan bu yana dördüncü koalisyonu olan bu idare, rekor sayıda müzakerelerin akabinde Ocak 2022’de yine vazifeye başlamıştı. Lakin taraflar o vakitten beri göçmen akışı da dahil olmak üzere birçok hususta uyuşmazlığa düştü.

Merkez sağ VVD partisinin lideri Rutte, geçen yıl Hollanda’daki çok kalabalık göçmen merkezleriyle ilgili yaşanılan bir skandalın akabinde, sığınmacı ailelerinin bir ortaya gelmesine yönelik kısıtlamaları sıkılaştırmak istemişti.

NOS yayıncısının aktardığına nazaran, Rutte bugün Hollanda Hükümdarı Willem-Alexander’a istifasını sunacak. Başbakan’ın azınlık hükümetiyle vazifede kalmak istemediği tabir ediliyor.

Rutte’nin VVD partisinden ekonomi ve iklim bakanı Micky Adriaansens, görüşmeler sona erdiğinde gazetecilere verdiği demeçte, “Bu durum büyük bir hayal kırıklığı yaratıyor lakin burada hepimiz olgun karşılamalıyız.” dedi.

Muhalefetteki Sosyalist Parti sonbaharda seçim davetinde bulundu ve seçim kampanyasına Eylül ayında başlayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir