Hayalet Balıkçılık Raporu’nda dikkat çeken tespitler

İSTANBUL (İGFA) – Hayalet balıkçılık, balıkçılık ekipmanlarının, balıkçı denetimi olmaksızın avcılık yapmaya devam etmesi manasına geliyor.

WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Muhafaza Vakfı), Deniz Ömrünü Muhafaza Derneği (DYKD) ve İstanbul Üniversitesi “Hayalet Balıkçılık” başlıklı raporla deniz plastik çöpünün en ölümcül haline dikkat çekiyor. DYKD tarafından, Arçelik’in takviyesi ile İstanbul’un Prens Adaları’nda yürütülen denizdeki ağların tespiti, çıkarılması ve bertarafı çalışmalarının sonuçlarından hareketle kaleme alınan rapor, “Hayalet Balıkçılık” olarak isimlendirilen kayıp balıkçılık gruplarının sualtı habitatlarına tesirlerini ve oluşum sebeplerini ortaya koydu.

Hayalet balıkçılığa yol açan kayıp balıkçılık kadrolarının nedenleri ortasında derin sularda balıkçılık, berbat hava kaideleri, yasa dışı balıkçılık ve yakalanmamak için ağların kesilmesi, operasyonel faktörler ile eskimiş ekipmanların suya atılması üzere faktörler sıralanabilir.

Hayalet balıkçılığın en önemli çevresel tesirleri ortasında amaç ve gaye dışı tiplerin denetimsiz avlanması, tehlike altındaki çeşitlerin olumsuz etkilenmesi, deniz yerine fizikî ziyan, istilacı tiplerin yayılması, deniz besin ağına sentetik unsurların girişi yer alıyor.

Hayalet balıkçılık ayrıyeten öteki balıkçılık operasyonlarını engelleyebiliyor ya da yeni balıkçılık ekipmanlarının kaybolmasına neden olabiliyor.

Raporda kayıp balıkçılık kadrolarının yol açtığı plastik atık sıkıntısına dikkat çekilirken, plastik gereçlerin balıkçılık ekipmanlarında kullanılmasının belli avantajlarına karşın, kayıp ekipmanların deniz ortamında yol açtığı çevresel tesirlerin altı çizilerek terk edilmiş ve kaybolan av araçlarının, plastik sıkıntısını derinleştirdiği vurgulandı.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi’nden Doç. Dr. Taner Yıldız, Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma gayelerinden olan “sudaki yaşamı” (SDG14) tehdit eden etkenlerden en “görülmeyeni” “hayalet av araçları”nın tespiti, sudan çıkarılması ve balıkçılık ekipmanlarının balıkçı denetimi dışına çıkmaması ismine tekil örneklerden bütüncül bir yaklaşıma geçmek için geç kalmış sayılmayacağını belirterek, “Hayalet ağlar ile uğraş için Kanada hükümetinin 10 milyon dolar tahsis ettiği örneğini daima zihnimizde tutarak bu fenomenin kıymetini her daim hatırlamalı ve tüm paydaşları birebir masada toplayan adımlar atmalıyız” dedi.

Deniz Ömrünü Muhafaza Derneği Kurumsal Bağlar Yöneticisi Engin Hınçer, deniz tabanına terk edilen her av aracının yüzlerce yıl boyunca pasif olarak avlanmaya devam ettiğine dikkat çekerek hayalet av araçlarının milyonlarca sualtı canlısının hatta dalıcı kuşların hayatını yitirmesine neden olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir