Gram altında yeni rekorlar gelir mi?

Duygu TAŞKIRAN/ Musa YEŞİLDAĞ/HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Herkes Duysun TV ekranlarında Gülay Soydan Pehlevan’ın moderatörlüğünde yayınlanan ‘Önce Ekonomi’ programının bu haftaki konuğu, Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş oldu. Lider Altıkardeş, altın yatırımcılarına tüyolar verirken, kıymetli değerlendirmelerde de bulundu.

Pandemiden sonra dünyada iktisadın ve ömrün değiştiğini hatırlatan Altıkardeş, “Bu durumla bir arada altın da düzgün bir yükseliş sergiledi lakin kâfi seviyede kaldı mı dersek, hayır. Altının bundan sonraki süreçte 3 bin bandını görme mümkünlüğünün çok süratli bir halde devam edeceğini öngörebiliyoruz.” dedi.

“ALTININ ENDEKSLİ BİR BİÇİMDE ÜSTE HAKİKAT ÇIKACAĞINI GÖRÜYORUZ”

Dünyada ferdi olarak altını en çok tüketen ülkenin Hindistan olduğunu söyleyen Lider Altıkardeş, “Bu tüketim Türkiye’nin çok çok üstündedir. Konuştuğumuz sayıları bulduğumuz vakit dünyanın genelindeki var olan ekonomik sorunların ve para ünitelerinin karşılığı ons ile bir arada bir altın bedelini çıkartır. Bu da altının karşılığında para bedelinin karşılığını bulabilmektir. Dolar ile onsu birleştirdiğimiz vakit, bununla ilgili bu rekorlar nasıl çıkar dediğimiz vakit önümüze tarım dataları, faiz dataları geliyor. Hepsini bir bütün olarak konuştuğumuz vakit evet altının endeksli bir halde üste gerçek çıkacağını görüyoruz lakin biz olaya bu türlü bakmayalım.” biçiminde konuştu.

Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş, ifadelerine şu formda devam etti:

“Yastık altındaki altınları iktisada katkı sağlamak için kullanmak gerekiyor ancak bunların hepsi takı nezdinde değerlendirildiğinde, dünyada en âlâ yatırımı ve tasarımı yapan ülke İtalya’ydı, ülkemiz son 10 yılda İtalya’nın önüne geçti. Bunları da göz önüne aldığımızda, evet iktisada katkı sağlayalım fakat esnafımızı da düşünmemiz gerekiyor. Türkiye’de yaklaşık olarak 50 bin kuyumcu esnafı var. Bu 50 bin kuyumcunun da hizmet ettiği neredeyse 50 milyon bayan var. Bunlar iktisada daha büyük can veriyor. Altın bir yatırım aracı evet, lakin takı bir yatırım aracı mıdır? Asla değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir