Emeklilerin bayram ikramiyesi ne kadar? Emekli ikramiyeleri artacak mı? Türkiye Emekliler Derneği’nden yeni talep

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir mühlet çaba yürüttüklerini, bu çabalarının 2018 yılında emeklilere 1000’er lira ikramiye verilmesiyle muvaffakiyete ulaştığını söyledi.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR?

Bayram ikramiyelerinin 2021 yılında yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini anımsatan Ergün, şöyle konuştu:
“Derneğimizin Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaya nazaran, 2018 yılında 2 bin 20 lira olan taban fiyatın yarısına gelen bayram ikramiyesi günümüzde 8 bin 506 lira olan taban fiyatın yüzde 12,93’üne denk geliyor. Görüleceği üzere minimum fiyat üzerinden kıyaslama yaparsak, 2018’deki oranı dikkate aldığımızda 8 bin 506 liranın yarısı bayram ikramiyesi olarak belirlenseydi bugünkü meblağ 4 bin 253 lira olacaktı.”

EMEKLİLER NE KADAR BAYRAM İKRAMİYESİ İSTİYOR?

Emekli ikramiyelerinin son yıllardaki yüksek enflasyon karşısında önemli oranda eridiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydetti:
“Tüm emekli aylıkları yıllar içerisinde enflasyon oranında arttı. En düşük emekli aylıkları da buna bağlı olarak bir halde düzenlendi. Bu artışlara karşın, bayram ikramiyeleri 2021’deki yüzde 10’luk artış dışında yerinde saydı. 2018’de 1000 lirayla yaklaşık üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın dahi alınamıyor. Toplumsal devlet açısından bakılarak en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın bütün emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilmesini istiyoruz.”

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesinin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinin en düşük aylık alan milyonlarca emekliye rahat bir nefes aldıracağını tabir ederek, “En düşük emekli aylığı ölçüsünün, uygulanan minimum fiyatın yaklaşık yarısına denk geldiği dikkate alındığında bu adımın atılması toplumsal devletin bir gereğidir. Milyonlarca emekli hükümetten bu tarafta bir müjde bekliyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir