Duman: Belediyelerde ‘Engelliler Daire Başkanlığı’ kurulmalı

Esmanur GÜLBAHAR/ Ahmet GÜNAY/ HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Toplumda kıymetli bir yere sahip olan engellilerin belediyelerden beklediklerini Herkes Duysun muhabiriyle paylaşan Bursa Engelliler Düşünce Kulübü Derneği Lideri Hasan Duman, Bursa Büyükşehir Belediyesinin manisiz kent planı çerçevesinde projeler üretmesini beklediklerini kaydetti.

“MECLİSTE ENGELLİLERE KELAM HAKKI VERİLMELİ”

Başkan Hasan Duman, mecliste ve belediye seçimlerinde engellilere hak tanınması gerektiğini vurgulayarak, “31 Mart mahallî seçimlerini umutlu görmek ve beklentilerimizin yerine gelmesini isterdik lakin gelinen nokta itibariyle belediye meclis üyeliklerinde ve başkanlıklarında engellilerin taleplerinin çok dikkate alındığını söyleyemeyiz. Belediye meclis üyesi adaylarında engelli yok. Belediye başkanlığı için zati engellilerden müracaat olmadı. Böylelikle temsil noktasında bir eksiklik, eza var. Yeniden de buna karşın 2024 seçimlerini engellilerin hayatını kolaylaştırmak, engellileri toplumsallaştırmak ve kamusal hayata ulaşımlarını, erişimlerini sağlamak bakımından önemsiyoruz. Bilhassa Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin manisiz kent planı çerçevesinde bir şeyler yapmasını bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

HASAN DUMAN: İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÖRNEK ALINMALI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden örnek alınması gereken projeler olduğunu kaydeden Lider Duman, “Gerek mevcut belediyenin, gerek kazanan belediyenin yapmasını istediğimiz çok değerli bir hizmet var. Belediyede yapısal olarak kanunlara uygun Engelliler Koordinatörlüğü yahut Engelliler Daire Başkanlığı kurulmasının çok değerli olduğunu düşünüyorum. İstanbul’da olduğu üzere, ‘Engelsiz Ömür Merkezi Kamp Alanı’ oluşturulmasını bilhassa önemsiyor ve bekliyoruz. Caddelerin, kaldırımların düzenlenmesini, ulaşım araçlarının düzenlenmesini bekliyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir