Borsada para kaybedenler dikkat! Deneyimli yatırımcıların yaptığı bu hareketi bilmelisiniz… Ölü kedi sıçraması nedir?

Ölü kedi sıçraması, klasik yahut kripto para borsalarında görülen aksi tarafta bir harekettir.
Zaman vakit kripto paralardaki yahut başka borsalardaki grafiklerde Meyyit kedi sıçraması (Dead cat bounce) durumu meydana geliyor. Borsada para kaybedenler dikkat! Tecrübeli yatırımcıların yaptığı bu hareketi bilmelisiniz… Meyyit kedi sıçraması nedir? Meyyit kedi sıçraması hareketi ne manaya gelir?

Uzun vadeli düşüş trendi içine giren paha varlığının, kısa müddetliğine üst taraflı hareket edip yine düşmeye devam etmesine “Ölü Kedi Sıçraması” yahut “Death Cat Bounce” ismi verilir.

Fiyatta gerilemenin akabinde süreksiz bir düzgünleşme süreci olan meyyit kedi sıçraması isimli hareket, ayı piyasasında gözlenir. Aşağı istikametli ilerleyen fiyat kısa müddetliğine üst yönelir. Çok kısa süren bu hareket satış baskısına yenik düşer ve fiyat küçük bir zirve yapıp aşağı istikamette ilerlemeyi sürdürür.

Ölü kedi sıçraması, çoklukla tecrübeli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen atakla ortaya çıkar. Lakin sıçrama tamamlanıncaya kadar üst istikametli trendle karıştırılması mümkündür. Bu nedenle yatırımcılar durumu fark edemeyebilir.

Bir öteki deyişle, “öldüğü düşünülen” fiyat, mahallî tabanlara çarparak küçük sıçramalar yapar, fakat daha geniş vakit aralığında incelendiğinde düşüş trendi sürmektedir.

Elinde yüklü ölçüde varlık bulunan yatırımcılar, düşüş trendi yaşandığında ve artık yeni yatırımcıların gelmeyeceğini düşündüklerinde, yapay olarak fiyatı yükseltecek bir atılım yaparak yeni alıcıların gelmesini sağlayabilir. Fiyat bir ölçü yükseldikten sonra ellerindeki varlıkları az da olsa kârla satarlar ve meyyit kedi sıçramasının meydana gelmesine vesile olurlar.

Ölü kedi sıçraması terimi, medyada birinci defa 1985 yılının aralık ayında Financial Times gazetecileri Horace Brag ve Wong Sulong tarafından kullanıldı.

O devir, sert düşüş hareketlerinin akabinde yükselişe geçen Singapur ve Malezya piyasalarında görülen bu durum, daha sonra birçok piyasada kullanılmaya başlandı.

ÖLÜ KEDİ SIÇRAMASI ÖRNEĞİ

Tarihsel bir örnek olarak düşünerek Cisco Systems’in dot-com çöküşü sırasındaki pay fiyatlarını ele alalım. Pay senedi fiyatları çöküşün ortasında, 2001 yılının Mart ayında 15.81 dolara düşmeden evvel 2000 yılının Mart ayında 82 dolara çıktı. İleriki yıllarda çok sayısa meyyit kedi formasyonu yaşayan Cisco, 2001 yılının Kasım ayında 20.44 dolara yükseldi. Bunun akabinde 2002 yılının Eylül ayında 10.48 dolara kadar düşüş yaşadı.

2020 yılındaki ortalama pay fiyatı en yüksek 48 olan Cisco Systems’in en düşük pay fiyatı ise 32 dolar olarak kayıtlara geçti.

İşlemcilerin Davranışı

Ölü kedi sıçrayışı hareketi meydana geldiğinde yatırımcılar, düşüş suratı yavaşlayan ve üst taraflı ivmelenen fiyatın yükseliş trendine girdiğini zannedebilirler.

Eğer kısa periyodik yükseliş sonlanıp genel düşüş trendi devam ederse, bu formasyon ortaya çıkar.

Bu küçük yükseliş süreçlerine dikkat etmeli, ayı piyasasının bir anda boğa rallisine dönüştüğünü düşünülmemelidir.

Tepki alımlarının devamında fiyat yükseliş trendine girmiş üzere gözükse de süratli bir formda aşağı yönelir ve sıçrama öncesindeki düşüş düzeyinin de altına gerileme gözlenir.

Ayı Piyasası Nedir ?

Ayı piyasası kavramı yalnızca forex süreçleri için değil, bütün finansal piyasalar için (hisse senetleri, tahvil piyasası) sıkça kullanılan bir tabirdir. Ayı piyasası, İngilizce bearish market olarak isimlendirilmektedir. Ayı piyasası, çoklukla piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir müddet daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır. Bir finansal eserin ayı piyasasına girdiğini söylemek için, öncelikle ana trendin aşağı istikametli (düşüş trendi) olması gerekmektedir. Bununla birlikte şayet bir evvelki zirve düzeyinden %20 aşağı taraflı bir hareket olması gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir