BM: Suriye’de 24 binden fazla şüpheli kolera vakasına rastlandı

BM insani işler yetkilisi Reena Ghelani, BM Güvenlik Kurulu’nda (BMGK) yaptığı açıklamada, “Suriye’de 24 binden fazla kuşkulu kolera hadisesine rastlandı ve bu olayların 14 vilayete yayıldığı doğrulandı. Şu ana kadar en az 80 kişi hayatını kaybetti” dedi.

Hızla yayılan kolera salgını hakkında ihtarda bulunan Ghelani, üç aylık hareket planı için 34,4 milyon dolara gereksinim olduğunu söyledi.

Ghelani, savaştan ziyan gören milyonlarca kişinin Hasiçi, El-Bab ve Halep’te önemli su kıtlığıyla karşıya karşı olduğunu belirtti.

“ACI VERİCİ EMSAL SENARYO YİNE ORTAYA ÇIKACAK”

Krizin daha da berbata gitmesinin beklenen olduğunu söyleyen Ghelani, aralık ayına kadar olağanın altında yağış ve olağanın üzerinde sıcaklık görülebileceğini kaydetti.

Ghelani, bu durum gerçekleştiği takdirde, var olan su ıstırabının daha da makûs bir hal alacağını söyledi.

“Yeni bir kıştan yalnızca birkaç hafta uzaktayız ve acı verici benzeri senaryo yine ortaya çıkacak” tabirini kullanan Ghelani güç durumdaki Suriyelilere insani yardım sağlanması için hudut ötesi erişimin sürdürülmesi ve çizgiler ortası erişimin artırılması davetinde bulundu.

BMGK’de konuşan BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen de siyasi sürecin hala Suriye halkına teslim edilmediğini ve halkın bundan ziyan görmeye devam ettiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir