AP üyesi Loiseau: Türkiye, barışçıl bir gelecek istiyorsa Ermeni Soykırımı’nı tanımalı

Avrupa Parlamentosu (AP) Savunma Komisyonu Başkanı Nathalie Loiseau, 1915’in 108’inci yıldönümünde Türkiye’ye ait açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Ermeni Soykırımı’nı tanıması gerektiğini belirten Fransız siyasetçi, “Türkiye büyük bir ülke olarak algılanmak ve kıymet görmek istiyorsa, Ermeni Soykırımı’nın tanınmasını şiddet içeren bir geçmişe karşın barışçıl bir gelecek inşa etme isteğinin işareti olarak görmeli” dedi.

‘BİR SONRAKİ OLUMLU ATILIM ANKARA’DAN GELMELİ’

6 Şubat’ta meydana gelen Maraş ve Hatay merkezli sarsıntılarını hatırlatan Loiseau, şu sözleri kullandı: “Türkiye’yi vuran trajik sarsıntının akabinde Erivan ile Ankara bağlarında cesaretlendiren sinyaller verildi. Ermenistan, Türkiye’ye yardım sağlamak için koştu. Ermenistan Dışişleri Bakanı, Türkiye’ye bir ziyarette bulundu. İki ülke ortasındaki hudut, on yıllar sonra birinci sefer tekrar açıldı. Bir sonraki olumlu atağın Ankara’dan gelmesini umalım.”

Ne olmuştu?

Peş peşe meydana gelen zelzelelerin akabinde, Ermenistan’dan gelen insani yardımlar için Türkiye-Ermenistan kara sonu açıldı. Alican Hudut Kapısı, son olarak 1988’de Ermenistan’da meydana gelen sarsıntıda kullanılmıştı.

Depremlerden bir gün sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın yaptığı telefon görüşmesinde Paşinyan, zelzelelerde hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulunmuştu. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir