İsveç’ten Türkiye ve NATO açıklaması

Associated Press’e (AP) konuşan Tobias Billström, yeni hükümetin Türkiye’nin terör örgütü PKK/YPG ile ilgili kaygılarını paylaştığını aktararak, “PKK kelam konusu olduğunda İsveç hükümeti anlamsız bir davranışta bulunmayacak.” dedi.

Billström, “Terör örgütlerinin İsveç topraklarında faaliyet gösterme hakkı olmadığı manasına gelen siyasetin büsbütün gerisindeyiz.” diye konuştu.

Her şeyin yasal olarak inançlı bir formda yapılması gerektiğini belirten Billström, “Üçlü mutabakatta yazılı olan ve üç tarafın da üzerinde muahedeye vardığı her şey tüm taraflarca yerine getirilmelidir.” açıklamasında bulundu.

‘UKRAYNA’YA YARDIMA HAZIRIZ’

Billström, yeni hükümetin Ukrayna’nın Archer topçu sistemi ve RBS-70 taşınabilir hava savunma sistemi talebi hakkında şimdi karar vermediğini aktararak, “Ukrayna hükümetine Rus güçlerine karşı verdiği kahramanca çabada mümkün olan en fazla yardımı yapmaya hazırız. Bu hususlardaki kararı gerekli değerlendirmeleri yaptığımızda göreceğiz.” sözünü kullandı.

“YENİ HÜKÜMET FEMİNİST DIŞ SİYASETTEN VAZGEÇECEK”

Yeni hükümetin, bir evvelki hükümetin 2014’te kurduğu “feminist dış politika”dan vazgeçeceğini kaydeden Billström, “Kadınlar ve erkekler ortasındaki eşit hakların kıymetli olduğuna inanıyoruz, lakin ‘feminist dış politika’ tabirini kullanmak, bazen ilgiyi asıl kıymetli olandan uzaklaştırdığınız manasına geliyor. Asıl içerikten çok etikete ehemmiyet vermiş oluyorsunuz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir